do kasy suma: 0,00 zł

Pościel dla alergika

pościel dla alergika

Roztocza są wszędzie. Dlatego problem może dotyczyć nas wszystkich. Czym są roztocza? Są to mikroskopijne pajęczaki, które rozwijają się w domach na całym świecie. Alergie na roztocza powodują zmęczenie i mogą zwiększać ryzyko astmy alergicznej. Nie każdy jest na nie uczulony. Jeśli masz już alergie, poniższe wskazówki mogą ułatwić Ci codzienne życie i spokojny odpoczynek w sypialni.

Czym są roztocza kurzu domowego?


Istnieje bardzo duża liczba gatunków roztoczy. W mowie potocznej często mamy na myśli roztocza kurzu domowego, zwane również roztoczami. Są one mikroskopijnie małe, a ich wielkość to 0,1–0,6 mm. Brakuje im płuc i oddychają bezpośrednio przez skórę. Nie mogą pić, ale wchłaniają i uwalniają wodę bezpośrednio przez skórę i są całkowicie zależne od wilgotności otoczenia, aby utrzymać równowagę wodną.

To nie ilość kurzu w twoim domu określa ilość roztoczy, ale wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Roztocza rozwijają się w warunkach dużej wilgotności, dlatego lato to pora roku, kiedy pozbycie się ich może być najtrudniejsze. Zimą, gdy na zewnątrz panuje niższa wilgotność, dość łatwo można uzyskać mniej wilgotny klimat w domu. Dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowej wysokości wilgotności powietrza jest używanie nawilżacza, który sam będzie ją regulował.

Jakie są najczęstsze objawy alergii na roztocza?


Osoby cierpiące na alergie, na roztocza, często czują się zmęczone i wyczerpane. Śpią niespokojnie i często budzą się z trudnościami w oddychaniu. Wiele osób chrapie i ma wyschnięte gardło. Najwięcej objawów uczulenia na roztocza widocznych jest rano, po przebudzeniu. Jeśli w sypialni panują złe warunki, komfort snu znacznie się pogarsza.

Do najczęstszych objawów alergii zalicza się:

  • uczucie kataru i blokady nosa (może wystąpić uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła),
  • kichanie i swędzenia nosa,
  • łzawienie oczu,
  • zmiany skórne,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu

Roztocza żywią się m.in. włosami i płatkami skóry od ludzi i zwierząt, więc Twoje łóżko jest wyjątkowo odsłoniętym miejscem, zwłaszcza że jest tam również ciemno i wilgotno. Człowiek wydziela ½-1 g płatków skóry dziennie, co wystarcza na utrzymanie przy życiu kilku tysięcy roztoczy przez cały rok. Więc szanse, że umrą z głodu, nie są zbyt duże.

Masz większą szansę na pokonanie ich, stosując się do dobrych wskazówek dotyczących klimatu w pomieszczeniu, który jest dobry dla ciebie i szkodliwy dla roztoczy.

Jak utrzymać zdrowe warunki w sypialni? Poszycie kołdry dla alergika, temperatura i wilgotność powietrza


Jest wiele możliwości, które pomogą nam utrzymać spokojny sen w sypialni i pozbycie się roztoczy, które są tak bardzo problematyczne dla naszego zdrowia. W każdym łóżku znajduje się element warty poprawy. Przedstawiamy kilka wskazówek, które poprawią jakość snu.

Temperatura i wilgotność powietrza


Ważne jest, aby utrzymać równą i ciepłą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach w domu. Pamiętając o tym, aby zmniejszyć wilgotność powietrza. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 20 stopni, a nie więcej niż 22 stopni - nawet zimą. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na wysokości 45 procent. W wysokiej temperaturze roztocza rozwijają się szybciej. Niezwykle ważne jest również świeże powietrze, dlatego powinno wietrzyć się pomieszczenia, a także pościel i poduszki.

Komplety pościeli dla alergików


Ogromne znaczenie ma to, jakie produkty znajdują się w otoczeniu człowieka. Dlatego musimy zwrócić uwagę, z jakiej pościeli korzystamy. W przypadku korzystania z niewłaściwych materiałów alergia może się nasilać, a nasz stan zdrowia pogarszać. Pościel należy zmieniać częściej, niż myślisz. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana raz w tygodniu i wietrzenie pościeli, kołder, poduszek i materacy. Regularne wietrzenie powyższych ma również tę zaletę - wieczorem chętniej chce się położyć do łóżka i w tym odpocząć. Nie można zapominać o praniu kołdry i poduszki. Częściej powinno prać się poduszki, które bezpośrednio mają styczność z naszą twarzą.

Prawidłowe pranie pościeli i materacy


Do tego, aby mieć zdrowy sen, przyczynia się nie tylko brak alergenów, ale również czystość, na którą przekłada się zapach, którym otaczamy się podczas spania i odpoczynku w łóżku. Dlatego nie można zapominać o prawidłowym praniu pościeli, kołdry i materacy. Pozwoli to w znaczny sposób ograniczyć ilość reakcji uczuleniowych. Chcąc stworzyć prawidłowe łóżko dla alergika, warto założyć materac ochronny. Nasze ochraniacze na materac świetnie sprawdzą się wtedy, kiedy częste pranie jest koniecznością. Kiedy mówimy o roztoczach, należy pamiętać o praniu prześcieradeł, koców i poduszek w temperaturze minimum 60 stopni. Wysoka temperatura prania sprawdzi się w przypadku roztoczy doskonale. Jeśli chcesz czuć się całkowicie pewnie, możesz wybrać pralkę ze specjalnym programem antyalergicznym. W przypadku prania pościeli dla alergików, szczególną uwagę należy zwrócić na skład. Najlepsza kołdra i pościel będzie wykonana z naturalnych materiałów, które można prać w wysokiej temperaturze. Dobrej jakości skład sprawia, że po częstym praniu z produktem nie dzieje się nic złego.

Nie ściel łóżka od razu


W większości jesteśmy nauczeni, że po wstaniu z łóżka należy je pościelić. Oprócz samego ułożenia pościeli i poprawienia poduszek, bardzo często korzystamy również z narzut i koców, które kładziemy na pościel. W przypadku alergii nie jest to właściwe postępowanie. Badania wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest odczekanie kilkudziesięciu minut lub nawet godzin. Ponieważ zaraz po wstaniu z łóżka tworzą się doskonałe warunki do tego, aby roztocza się rozmnażały. Dzieje się tak, ponieważ wilgoć w pościeli zapobiega wysychaniu, a ciepło i wilgotne środowisko są optymalnymi warunkami dla roztoczy. Wybierając pościel, zwróć uwagę na materiały, te naturalne szybko schnąć i roztocza kurzu domowego nie mają w nich odpowiedniego podłoża do rozmnażania.

Poduszki antyalergiczne to nie wszystko - posprzątaj sypialnię, aby polepszyć swój sen


Jeśli łóżko jest wysokie lub ma skrzynię pod materacem, najczęściej jest tam wiele rzeczy, które można ukryć. Niestety jest to również idealne miejsce do tego, aby powstawały tam zarodniki pleśni i zwiększała się aktywność roztoczy. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprzątać pod łóżkiem. Co ważne, jeśli pod łóżkiem jest pełno rzeczy, materac ma trudności z pozbyciem się wilgoci. Kiedy w pokoju rozwija się wilgoć, nie pomogą materiały najwyższej jakości. Chcąc pozbyć się roztoczy, potrzebny jest porządek i jego ciągłe utrzymanie. Na pewno zmniejszy to reakcję alergiczną. Dla alergika utrzymanie czystości w sypialni powinno być priorytetem. Ważne jest, aby w pomieszczeniu nie znajdowała się sierść zwierząt domowych i pyłki roślin (należy zaobserwować, które rośliny są odpowiednie dla alergika). Najważniejsze, to pozbycie się materiałów, które gromadzą dużą ilość roztoczy. Dotyczy to zarówno niepotrzebnych koców, jak i dywanów z długim włosiem i zasłon, które gromadzą na sobie dużą ilość kurzu. Następnym krokiem powinna być wymiana i zakup kołdry. Pościel dla alergika można kupić w sklepach specjalistycznych lub samodzielnie wiedząc jakie materiały wybierać.

Kołdry i komplety pościeli dla alergików


Osoby ze zdiagnozowaną alergią lub te, które wyczuwają u siebie objawy, które opisaliśmy na początku, powinny zwrócić uwagę, na kołdry pod którymi śpią oraz pościel, która powleka kołdrę. Zacznijmy jednak od kołder. Największą popularnością cieszą się grube kołdry puchowe, które dają nam duże uczucie ciepła, szczególnie w okresie zimowym. Sam puch nie jest jednak odpowiedni dla osób, których męczy alergia. Pościel puchowa jest jednym z najgorszych wyborów, ponieważ powoduje nasilenie objawów. Może być ona siedliskiem roztoczy i przyciągać je. Najlepszym wyborem dla alergików jest wybór sztucznych włókien. Warto zatem wybrać kołdrę z wypełnieniem silikonowym lub lateksowym. Nie będą one gromadziły w sobie alergenów. Częste pranie wymaga, abyśmy decydowali się na dobre materiały, które nie będą ulegały zmianie. Materiały syntetyczne mają częstszą możliwość prania.

Pościel dla alergików powinna być wykonana z materiałów naturalnych, które są zdrowe dla skóry i które nie zgromadzą w sobie alergenów. Ponadto jedwab jest doskonałym materiałem, z którego mogą być wykonane pościele. Dobrej jakości pościel jedwabna jest hipoalergiczny, co oznacza, że nie gromadzi roztoczy i nie wywołuje reakcji uczuleniowych. To idealna pościel dla alergika w każdym wieku. Niezależnie od tego, jaki będą miały skład materiału, warto zwrócić uwagę na to, czy pościel posiada Certyfikat Oeko. Informuje on o tym, czy pościel została stworzona z materiałów wolnych od szkodliwych substancji. W naszym sklepie wszystkie produkty posiadają Certyfikat Oeko-Tex, który świadczy o tym, że dodatki do sypialni są bezpieczne dla dzieci i osób dorosłych.

Obecnie w sklepach internetowych można kupić produkty dostosowane specjalnie do alergików. Dotyczy to zarówno kołder, jak i pościeli czy dodatków dekoracyjnych. W lekkim przebiegu, alergicy nie muszą trzymać się dużych restrykcji. Warto jednak robić wszystko, aby zatrzymać skutki alergii. Z lekkim przebiegiem choroby poznać, poradzić sobie samodzielnie, wybierając odpowiednie produkty i stosując się do rad m.in. utrzymania czystości i wietrzenia pomieszczeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl